A horgolás alapjai: Kezdjük az elején, a láncszemekkel, vagyis légszemekkel! Ez a szem azért légszem, mert nem kapcsolódik sehova, csak úgy van a levegőben. Ez általában a horgolás kezdősora. Leírásokban így találkozhatunk vele: láncszem, légszem, légsz., lánc, LSZ, és így ábrázolják:
Láncszem horgolása: Ugyanez videón: http://videa.hu/videok/kreativ/lancszem-horgolasa-horgolas-kezimunka-00b1jXrfqYxS9yrn
Láncszem, láncöltés: Ez a láncszem az a láncszem, ami nem a levegőben lóg, hanem mondjuk ahol nem a sor elején kezdődik a minta látványos része, így lehet szépen elvezetni a fonalat. Így jelölik:
Videóm sajnos nincs, de rajzos leírást mutatok:
Egyráhajtásos pálca: Kicsivel már haladósabb minta mint a rövidpálca. (Minta-minta-minta :-D ) Jelölése:
Egyráhajtásos pálcánál minden sor első szemét három láncszemmel helyettesítjük, majd a második szembe öltünk. (Közvetlen a láncszemsor után nem a második, hanem az 5. szembe öltünk, mert egy szem még a kezdősorhoz tartozó utolsó szem, a másik 3 pedig a magasság.) Ha netán nem teljesen látszik a videón, leírom. Egy ráhajtás, beöltünk a következő szembe. Ráhajtunk a tűre, ezt áthúzzuk a szemen. Újra ráhajtunk, a tűn lévő 2 hurkon áthúzzuk, megint két hurok marad a tűn, ismét ráhajtunk, ezt áthúzzuk a maradék két hurkon, majd kezdjük elölről.
Rajzos jelölése:
Meg is próbálom leírni, ha nem lehet esetleg jól kivenni! A következő szembe öltünk, ráhajtunk a tűre, áthúzzuk a szemen. Most két hurok van a tűn. Ráhajtunk megint, és ezt a két hurkon áthúzzuk. Majd kezdjük elölről. Na de itt a rajzos leírás is!
Félpálca, hamispálca: Félpálca egy olyan pálca, hogy van ugyan ráhajtás, de mégis úgy horgoljuk, mint a rövidpálcát, csak itt egyben a három hurkon húzzuk át a szálat. A félpálcát nevezik hamispálcának meg pálcikának is.
Szalaghorgolás: A szalaghorgolás igen hálás munka, mert nagyon gyorsan készül és mutatós, a klöpli csipkére emlékeztető motívumát kisebb nagyobb térítők készítésére egyaránt alkalmas. Azok számára, akik a szalaghorgolásban kevésbé járatosak, röviden összefoglaljuk annak lényegét. Az egyre inkább népszerűvé váló szalagtechnikával készült minták horgolását mutatjuk be. A szalag rendszerint 4 egymás fölé öltött egyráhajtásos pálcából és 6 láncszemes ívekből áll. 10 láncszem után az első 4 szembe egyráhajtásos pálcákat öltünk, 6 láncszem után megfordulunk és a pálcák fölé újabb 4 pálca kerül. Ennek (folyamatos ismétlésével készül a szalag. Gyakori még az ötpálcás, hétláncszemes szalag és a lyukas szalag, melynél 2 pálca, 1 láncszem és 2 pálca ismétlődik egymás felett hétláncszemes ívekkel. A szalag irányát és ezzel magát a mintát az ívek kapcsolásával alakítjuk ki. Rendszerint három, négy vagy öt ívet kapcsolunk össze mindig az utolsó ívvel. Ez úgy történik, hogy 3 láncszem után rövidpálcval fogjuk át a már meghorgolt összekapcsolandó íveket, majd 3 láncszemmel visszatérve a szalaghoz, befejezzük az utolsó ívet is; A szalagmotívumokat kapcsolhatjuk egy-, két-, vagy háromráhajtásos pálcával a kapcsolási vázlat szerint. Gyakori a két-, esetleg háromlábú pálcák horgolása is, ennek tovább fejlesztése a pókkal való kapcsolás. Szalagköröknél a belső íveket a kör nagysága szerint 2 vagy 3 láncszemmel fogjuk össze. A minták közötti üres teret pókkal töltjük ki. Ez a legjellegzetesebb kapcsolási módja a szalaghorgolásnak. Úgy kezdjük, mint az ívek kapcsolását, azaz 3 láncszemet horgolunk, utána hat vagy nyolc ráhajtással kapcsoljuk a mintához mellékelt vázlat szerinti ívet, három vagy négy ráhajtást lehorgolunk, újabb három vagy négy ráhajtással kapcsoljuk a következő ívet. Az ívek összekapcsolása után a pálcáikat egy közös szemmel fejezzük be és lehorgoljuk a tűn maradt többi ráhajtást is, ami a pók utolsó lábát képezi. Ennek befejezése után 3 láncszemmel visszatérünk a szalagra. Az itt elmondottaknak számos változata van, melyet részletesen az egyes minták szöveges leírásaiban közlünk. Szólni kell a szalaghorgolással készült kézimunkák kikészítéséről is, mert ezeket nem vasaljuk. A kézimunkát cukros vízzel vagy zselatinos oldattal benedvesítve, rozsdamentes tűkkel a szabad íveknél kell egy pokrócra kifeszíteni s hagyni megszáradni. Ez kissé hosszadalmas és több munkát igényel, de térítőnk sokkal szebb lesz, mintha vasalással kísérleteztünk volna.
Zsinórhorgolás: http://furgeujjak.atw.hu/
Tuniszi horgolás:
Mivel a tuniszi horgolású mintáknál a hurkok a tűn maradnak, különleges hosszúságú horgolótűt használunk. A minta tulajdonságai: jó tartású, csak a színén használható.
Meghorgoljuk a szükség szerinti hosszúságú láncszemsort. Második sor— oda: 1 láncszemmel fordulunk, az első és második tuniszi pálca közötti hézagba öltünk, ráhajtunk, áthúzzuk a szálat és a hurkot a tűn hagyjuk, így haladunk a soron végig. Hogy a minta széle egyenletes legyen, a sor végén az utolsó pálca felső szálába még egyszer beleöltünk. Második sor-vissza: Ráhajtunk, a tűn levő 1 hurkon áthúzzuk, ráhajtunk, a tűn levő 2 hurkon áthúzzuk a szálat. A továbbiakban ráhajtunk, és a tűn levő 2 hurkon áthúzzuk a szálat míg minden hurkot lehorgoltunk.
A második sort állandóan ismételjük.
Tuniszi horgolásII.
Ez a minta a kötést helyettesíti és tartóssága miatt gyermeksapkák stb, készítésére alkalmas.
A minta tulajdonságai: jó tartású, csak színén használható.
Egy érdekesség: A tunéziai horgolás: http://www.passion-crochet.com/tunisien1.html
A horgolás ABC-je: http://www.artdutricot.info/crochet/ABC.php#premaille
Horgolóiskola: http://furgeujjak.atw.hu/
A filéhorgolás: http://www.passion-crochet.com/points1.html
Horgolás minták: http://kotes-horgolas.linkplace.hu/?box=13067
Minták: http://kotes-horgolas.linkplace.hu/?box=13068 Angyal: http://linkmester.hu/red.php?id=48907
Írcsipke horgolás: http://furgeujjak.atw.hu/
Horgolt mindenféle: http://kotes-horgolas.linkplace.hu/?box=13069
Horgoló könyvek: http://kotes-horgolas.linkplace.hu/?box=13070
Kötés-horgolás album: http://kotes-horgolas.linkplace.hu/?box=13076
Fonalboltok: http://kotes-horgolas.linkplace.hu/?box=13079 http://linkmester.hu/red.php?id=48907
Kötés-horgolás klubbok, blogok: http://kotes-horgolas.linkplace.hu/?box=13077 |